İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Rize Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KBRN Mevzuatı ve Hizmet Grubu Plan Toplantısı Gerçekleştirildi. 10 Mayıs 2018

Rize İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Rize İli KBRN Tehlikelerine Dair Görev Yönergesi" ve Müdürlüğümüzün ana çözüm ortağı olduğu "Yerel Düzey KBRN Hizmet Grubu Planı" konularında, paydaşımız olan kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla; saat 10:00'da Valilik Ayder Salonunda toplantı yapılmıştır.

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Emre NEBİOĞLU ve İl Müdürümüz Sayın Şakir KURK'un başkanlığında gerçekleşen toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Rize Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili diğer kurumlar ile kaymakamlık ve ilçe belediyelerinin temsilcileri de katılmıştır.

Katılımcılara KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) Mevzuatı ve Yerel Düzey Hizmet Grubu Planının uygulanması esasları hakkında bilgiler verilmiştir.

Toplantıda konuşan Vali Yardımcımız Sayın Dr. Emre NEBİOĞLU; TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) kapsamında hazırlanan hizmet grubu planları içinde en önemlilerinden birinin KBRN Planı olduğunu vurguladı. Gelişen teknoloji ile birlikte KBRN tehdit ve tehlikelerinin arttığını belirterek; olası KBRN vakalarına müdahale etme konusunda daha bilinçli olunması gerektiğini ve gereken ön hazırlıkların eksiksiz olarak yapılmasının büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Vali Yardımcımızın konuşmasının ardından, müdahalede kullanılan bazı araç ve gereçlerin tanıtımı yapılarak toplantı sonlanmıştır.